دسته‌بندی نشده

قرآن

قرآن

قرآن یکی از مهم ترین کتاب های مقدس دنیاست که در اشکال مختلف و قطع های مختلف به چاپ رسیده است. قرآن توسط انتشارات کلهر به چاپ رسیده است.

درباره قرآن

قرآن کلام خدا و کتاب آسمانی مسلمانان است که به وسیله جبرئیل به حضرت محمد(ص)، وحی شد. مسلمانان محتوا و الفاظ قرآن را نازل‌شده از سوی خداوند می‌ دانند؛ همچنین معتقدند قرآن، معجزه و نشانه پیامبری حضرت محمد(ص) و آخرین کتاب آسمانی است. این کتاب بر معجزه‌ بودن خود تأکید کرده و دلیل اعجازش را آن دانسته است که کسی نمی‌ تواند مانندی برای آن بیاورد.

از این کتاب تنها یکی در دنیا وجود دارد و قرآن های متعدد مثل دیگر کتاب های آسمانی نظیر انجیل و تورات و … وجود ندارد. این کتاب دارای 114 سوره می باشد که بر طبق گفته دو بار بر پیامبر مسلمانان نازل شده است، بار اول به یکباره و در شب قدر و بار دوم به تدریج در طی 23 سال و بر اساس اتفاق هایی که رخ میداد بر پیامبر نازل می شد.

همه ی سوره‌ های قرآن، به جز سوره توبه، با بسم الله الرحمن الرحیم آغاز می‌شود. سوره‌ ها با توجه به زمان نزولشان، به دو دسته سوره‌ های مکی و مدنی تقسیم می‌ شوند: به سوره‌ هایی که پیش از هجرت پیامبر اسلام(ص) به مدینه نازل شده‌ اند، مکی می‌ گویند؛ سوره‌ هایی را که بعد از هجرت پیامبر(ص) به مدینه، نازل شده‌ اند، مدنی می‌ نامند.

 

قرآن مهم‌ترین منبع اندیشه مسلمانان و معیار دیگر منابع تفکر اسلامی چون حدیث و سنت است؛ به این معنا که آموزه‌ هایی که از طریق دیگر منابع اسلامی رسیده است، در صورت مخالفت با آموزه‌ های قرآن، اعتبار ندارد. بر پایه روایات پیامبر اسلام و امامان شیعه، احادیث را باید بر قرآن عرضه کرد و اگر بر آن منطبق نبود، باید آنها را نامعتبر و جعلی دانست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *